خانه / اطلاعات مفید / مقررات ورود و خروج کالا و طلا و ارز

مقررات ورود و خروج کالا و طلا و ارز

مسافرین ورودی اعم از ایرانی یا غیر ایرانی می توانند علاوه بر اسباب مستمل همراه خود که از حقوق ورودی معاف است به شرط غیر تجاری بودن و متناسب با مدت زمان اقامت در سال یکبار کالای نو به ارزش 80 دلار را به شرط غیر تجاری بودن و نداشتن منوعیت شرعی و قانونی با معافیت  ترخیص  نمایند ، مازاد بر ارزش مذکور با رعایت شرایط و مقررات عنوان شده با پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی 2 برابر قابل ترخیص است.این معافیت شامل کالاهای حجیم از قبیل یخچال و یخچال فریزر-کولر گازی-جارو برقی-تلویزیون-لباسشویی-ظرفشویی-اجاق گاز-رادیو ضبط غیر پرتابل نمی گردد.

توجه:اقلام مذکور باید به صورت هدیه، سوغات و یا شخصی بوده تا شامل احراز شرایط کالای همراه مسافر گردد به زبان ساده تر کالا برای فروش نباشد در غیر اینصورت از شمول قوانین مسافری خارج و تابع قوانین تجاری از جمله داشتن کارت بازرگانی ، مجوز ثبت سفارش وزارت بازرگانی و اخذ مجوز از سایر وزارت خانه هاو سازمان ها بستگی به نوع کالا خواهد گردید به منظور آگاهی شما مسافرین گرامی یک مثال جهت محاسبه حقوق ورودی کالای همراه مسافر اعلام می گردد:

1:بر اساس مقررات صادرات و واردات سال1394میزان حقوق ورودی برای پوشاک به میزان 75درصد ارزش تعیین گردیده که با عنایت به ماده 138آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی در خصوص کالای مازاد بر معافیتبا احتساب سود مضاعف خواهد بود(146%برای مسافر خواهد بود)

2:هزینه هایی که بابت اضافه بار از مسافرین توسط شرکت حمل و نقل هوایی دریافت می شود هچگونه ارتباطی با حقوق ورودی گمرکی دارد و این شرکت هابا توجه به شرایط خود تا 25-20 و 30 کیلوگرم دارای معافیت وزنی هستند اما ملاک ارزیابی در گمرک ارزش کالا است . مقوله اضافه بار پرداختی در کشور مبدا با اعمال مقررات گمرکی در کشور مقصد متفاوت است .

3:در خصوص ارز همراه مسافر با عنایت به بند 10-5  و11-5 مجموعه مقررات ارزی ورود وخروج ارز به میزان پنج هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای هر مسافر مجاز خواهد بود،ورود بیش از مبلغ مذکور مستلزم تنظیم اظهار نامه ارزی در بدو ورود نزد بانک ملی(پیش از گیت گذرنامه ) باید صورت پذیرد ،در زمان خروج نیز برای ارز بیش از پنج هزار دلار نیز منوط به ارائه اظهار نامه ارزی ویا اعلامیه بانک مربوط توسط مسافر خواهد بود.

4:ورود ارز خارجی به کشور به هر میزان مجاز است . چنانچه مسافر بخواهد مقداری از آن را با خود خارج نماید لازم است در بدو ورود با مراجعه به بانک قبل از گیت بازرسی گذرنامه  ، اظهارنامه ورود ارز تنظیم نماید ، ورود پول ایرانی به میزان 5 میلیون ریال برای هر فرد مجاز است .

5:ورود زیور آلات طلای همراه با مسافرین از قبیل گردنبند ، دستبند ، گوشواره ، انگشتر ،النگو ،ساعت وغیره در حد متعارف وبرای مصارف شخصی بصورت واحد از هرکدام یک عدد ودر مورد گوشواره یک جفت والنگوو شش عدد مجاز بوده ومازاد بر آن منوط به کسب اجازه  قبلی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

6:خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر تا میزان یکصدو پنجاه گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد،چنانچه زیورآلات مورد بحث مزین به سنگهای گرانبها از قبیل الماس ، زمرد وبرلیان باشد نبایستی وزن نگین مصوب به آنها از اجزاری قیراط (کمتر از یک قیراط )تجاوز نماید.

7:چنانچه مسافر به دلایل مختلف نتوانست کالای همراه خود را وارد نماید ازیک ماه قبل از سفر می تواند آنرا بارنامه و تا یک ماه بعد از ورود می تواند آنرا با در دست داشتن گذرنامه ، اسناد حمل ، قبض انبار و انجامتشریفات گمرکی ترخیص نماید. فرستنده و گیرنده در بارنامه باید به نام خود مسافر باشد.

8:هموطنان مقیم خارج از کشور چنانچه ترک اقامت نموده و قصد مراجعه به کشور را داشته باشند می توانند لوازم خانه و اشیا شخصی خود را به شرطی که حداقل مدت یکسال خارج از کشور بوده ، به شرطی که از یک ماه قبل تا 9 ماه بعد از ورود به کشور برسد با رعایت مقررات و معافیت ترخیص نمایند مشروط به اینکه ظرف مدت 5 سال قبل از چنین معافیتی استفاده نکرده باشند.

9:کارکنان دولت که برای انجام ماموریت یکساله و بیشتر به خارج اعزام می شوند چنانچه قبل از پایان ماموریت و توقف یکساله از خارج احضار شوند مشمول شرط توقف یکساله نخواهند بود . اتومبیل شخصی ، موتور سیکلت و قایق مشمول معافیت این مقررات نمی باشد.

10:هموطنان مقیم خارج از کشور نمی توانند هدیه و سوغات و وسایل برای اقوام و بستگان داخل کشور بارنامه وبه گمرک ارسال نمایند.این قبیل کالاها قابل ترخیص نمی باشد و باید از طریق پست ارسال و تشریفات ارزیابی آن توسط گمرک امانات پستی صورت می پذیرد.

11:ورود دارو فقط در حد مصرف شخصی و کم قابل ترخیص است. بیشتر ازان مشمول اخذ مجوزهای قانونی از قبیل وزارت بهداشت....بعلاوه حقوق ورودی می گردد.

12:ورود سیگار برای هر نفر مسافر به میزان یک باکس معادل 200 نخ یا 50 عدد سیگار برگ مجاز می باشد. همچنین میزان مجاز تنباکو برای هر مسافر 250 گرم است.

13:ورود حیوانات و پرندگان اهلی و غیر آنها منوط به ارائه گواهی بهداشت از کشور مبداء و تاییدیه سازمان دامپزشکی است.(قرنطینه حیوانی)

14:ورود حیوانات و پرندگان وحشی و غیره منوط به ارائه گواهی از سازمان های مرتبط با کشور مبداء ، گواهی بهداشت و تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست ایران خواهد بود.

15:ورود و ترخیص گل و نهال و ... منوط به اخذ مجوز قرنطینه نباتی خواهد بود.

16:ورود و ترخیص اقلام مخابراتی مثل تلفن بی سیم و غیره منوط به اخذ مجوز از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات خواهد بود.

17:ورود پرنده های کنترلی (از جمله هلی کوپتر وکواد کوپترها و...)مشمول اخذ مجوز قانونی می باشد وهموطنان توصیه می گردد این قبیل اسباب بازی ها را از داخل کشور تهیه گردد.

31 نظر

 1. با سلام :
  در صورتیکه سوالی در مورد مقررات ورود و خروج کالا و طلا و ارز دارید در این قسمت می توانید سوال خود را مطرح نمائید و کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن به سوالات شما در همین قسمت پاسخ خواهند داد.

  • سلام
   جطوري ميتونيم بدليجات استيل نيكل تيتانيوم حدود ٤٠ كيلو از تركيه به ايران بياريم ؟
   تو گمرك قبض انبار بشه چي ميشه ؟

 2. سلام. لطفا راهنمایی کنید ججوری میتونم طلای بیشتراز 150 گرم ینی حدود 300 گرم وارد کنم.متشکرم

 3. با عرض سلام،

  محبت میکنید اطلاع بدهید که تا چه میزان و چه ارزشی هر مسافر می تواند زیور آلات نقره و طلا برای مصرف شخصی و خانواده در چمدان با خود به ایران بیاورد ؟ آیا میزان نقره مجاز با طلا متفاوت است؟ چون در سایتها این مورد نوشته نشوه است.
  ممنون و متشکر

 4. ممنون. ببخشید آیا برای وارد کردن زیورآلات طلا و نقره محدودیت نیست و اگر ۵۰۰ گرم برای مصارف شخصی در چمدان باشد مشکلی پیش نمی آید ؟ متشکر
  (برای وارد کردن مشکلی ندارید بیشتر از 150 گرم باشد این قانون برای خارج کردن می باشد)

 5. یاسمین طباطبایی

  با سلام
  ممکن است لطفا در مورد میزان مجاز وارد کردن پروتیین برای مصارف بدنسازی شخصی اطلاع بدین؟

  با تشکر

 6. سالارعزیزایران

  سلام با داشتن مجوز از بانک مرکزی برای صادرات طلا به کشور اذر بایجان ایا لازم هست از کشور اذربایجان مجوز کرفت

 7. سلام…چند تا ساعت یک نفر میتونه برا خودش بیاره…تا3تا میشه یا نه

 8. يعني با اين تفاسير نميشود الماس ٥٠ قيراط كه سند بين المللي دارد را از كشور خارج كرد؟

 9. سلام وقت بخير خسته نباشيد در مورد صادرات گل به ارمنستان زميني گمركش كمتره يا هوايي ؟ چطوري گمركشو حساب ميكنن؟

 10. سلام وقت بخیر
  برای وارد کردن لوازمی مثل فندک زیر سیگاری پیپ بدلیجات و امثال اینها چه قانونی حاکمه الان؟ تا چه اندازه ای میتونم از طریق فرودگاه وارد کنم ک گمرک نخوره؟ بیشتر از اون مقدار مشخص چه میزان گمرک میخوره؟ ممنون میشم جواب سوالو بدین
  Sami4.rh@gmail.com
  ایمیل بنده اگر شد به ایمیلم بفرستین

 11. باسلام سوالم در خصوص مالباتى كه به اجناس در خارج از كشورميخوره..سوالم اينه كه اگه كالايى مثل پوشاك يا كفش كه در اروپا مثل آلمان حدودا ١٩-٢٠٪‏ بابت ش ماليات پرداخت ميشه رو به عنوان هديه و سوغات به ايران بخاييم بياريم در فرودگاه ايران ميشه پول مالياتى رو كه اينجا پرداخت ميكنيم بهمون برگشت داده بشه؟
  باتشكر

 12. سلام
  ورود اقلامی مثل تلسکوپ که حدود 20 کیلوگرم هست و 2 هزار دلار قیمت داره، همراه مسافر چطور هست؟ بنده دانشجو هستم در استرالیا، اگر اینجا تلسکوپ رو بخرم برای ورود به ایران گمرک می خوره؟ اگر آره حدودا چقدر؟ چون برای مصرف شخصی هست، باز بودن جعبه هم مشکلی نداره.
  تشکر

 13. سلام و تشکر از اطلاعاتی که می دید
  آیا خروج طلا برای هر نفر 150 گرم محاسبه میشه؟ یعنی من 150 گرم میتونم همراه داشته باشم، همسرم 150 گرم و دخترم هم 150 گرم؟ که مجموعا بشه 450 گرم.
  و هیچ راه دیگه ای وجود نداره؟

 14. سلام
  جابه جا كردن طلا از يه شهر به شهر ديگه هم محدوديت دارد ؟ مثلا از تهران به مشهد ؟

 15. سلام
  ببخشید میشه جهت خروج ۴۰۰۰$ خارج کرد و در عوض ۴-۵ سکه طلا همراه برد یعنی مثل بیشتر کشورها مجموع طلا و ارز خروجی از ۵۰۰۰$ بیشتر نباشد.
  اگر سکه هنگام خروج گرفته شود ایا ضبط می شود یا به همراهان واگذار می شود؟

 16. سلام
  ورود گوشی ایفون 6s چقدر هزینه ریجستر شدن دارد؟

 17. سلام . در مورد ورود غذای حیوانات سوال داشتم . من یک بسته غذا برای سگم از اروپا آوردم که اصلا خود بسته بندی 12 کیلوئی هست . در گمرگ کمی معطل و ناراحت کردند و در نهایت اجازه خروج به من را دادند و علامتی در پاسپورت من زدند ! در این مورد لطفا راهنمائی کنید که چه کاری میتونم انجام بدهم . بسته بندی خود کارخانه را اگر باز کنم و در کیسه های پلاستیکی معمولی بریزم بیارم مشکلی نخواهد بود؟

 18. سلام من یک بسته چهار کیلویی میخوام از پرتغال بفرستم ایران که سوغاتیه, چند تا لباس و کیف و دو تا عروسک, میخوام ببینم ایا به اینا گمرکی تعلق میگیره? یا حتی ممکنه برگشت بخوره به خاطره عروسک ها, هزینه گمرکیش چقدره؟

 19. کمال طرفی صخراوی

  سلام علیکم وقتتون بخیرعذرمیخوام دوتاسوال داشتم

  بنده گچبرهستم ومدتیه درکشورعراق مشغول کارهستم یک سری تابلوهای گچبری پیش ساخته که فروش آنهاآزاداست رومیتونم خارج کنم؟؟

  دوم چه مراحلی بایدطی کنم تابتونم موتورسیکلت250ccراواردکشورایران کنم سپاسگذارم

 20. سلام ممنون میشم راهنمایی کنید بنده میخواهم یک کامپیوتر ال این وان all in oneخریداری کنم ایا ممنوعیت برای وارد کردنش وجود داره؟ممنون

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*